Betta Splendens - Začíname s Chovom

Autor: Matej Smrek | 20.1.2015 o 21:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  546x

Betta Splendens bola vedecky opísaná už v roku 1910. Jej biotopom je napríklad Thajsko, Jáva, Západná India atď. Patrí medzi sladkovodné ryby. V dospelosti sa jej veľkosť pohybuje medzi 5 – 6 cm a dožíva sa priemerne 2 – 3 roky. Táto ryba je pomerne nenáročná na chov. Stačí iba dodržiavať chovné postupy a vytvoriť vhodné podmienky.

Voda by sa mala pohybovať medzi 24 – 30 stupňov Celzia. pH vody medzi 6 – 8 a tvrdosť vody medzi 5 – 22 DGH. Ako najlepšia potrava pre poslúžia vločkové granule.

 

Koľko Táto Ryba Stojí?

 

V akvaristike môžete nájsť samčeka od 2,5 eur. Samičky sú dosť úzko profilový tovar. Určite sa však poobzerajte na internete, kde nájdete lepšie ceny.

 

Veľkosť Nádrže

 

Minimálne by to malo byť aspoň 15 litrov na jeden kus a 30 litrov pre pár. Nesmieme však zabudnúť že Betta splendens je silno teritoriálna ryba a preto by sa mali chovať určite samostatne samčeky a samice. Pokiaľ ale chceme túto rybu odchovávať, tak by bolo vhodne chovať jedného samca a dve samice spolu. Taktiež nie je dobré chovať dvoch samcov v jednej nádrži, pretože by často dochádzalo k bojom s nepríjemnými následkami.

 

Betta splendens sa môže chovať aj s rybami iného druhu, musia to však byť znášanlivé a pokojné ryby. Výslovne sa neodporúča chovať ich spoločne s guramami. Betta splendens im zvyknú vypichovať oči.

 

Pohlavné Znaky

 

Samička má nevýrazné sfarbenie, má špicaté papuľky a zopár tmavých pruhov na trupe. Samec je oveľa viac sfarbený a taktiež má dlhé plutvy. Určiť pohlavie tejto ryby je jednoduché až vo veku cca 6 mesiacov.

 

Chov

 

Voda cca 26 stupňov, menšia nádrž, podľa seba osadená, môže byť ja bez piesku ale doplnená plávajúcimi rastlinami. Do nádrže by sme mali umiestniť iba jeden pár (jeden samec a jedna samica Betta splendens). Kvôli samičke je dobré umiestniť do nádrže aj kamene pri ktorých by sa schovávala pred samčekom. Voda určite mäkká, poprípade stredne tvrdá.

 

Pod hladinou si bude samček stavať tzv. penové hniezdo, kde bude dochádzať k výteru. Pokiaľ sa stane, že ikry spadnú, tak ich samček pozbiera a odnesie do hniezda. Samička pri tomto procese samčekovi pomáha, no sem tam po tajme ikry požiera. Po trení musíme samičku odobrať a znížiť hladinu vody na 15 centimetrov. O ikry sa postará sám samček. Za 24 hodín sa potom vyliahne poter a za 3 – 4 dni musíme odloviť aj samčeka.

 

Zo začiatku nie je potrebné kŕmenie pretože ešte trávia vaječný žĺtok. Následne kŕmime jemnou živou stravou napr. virník, nálevník. Do štyroch týždňov poter prijíma kyslík žiabrami priamo z vody. Vtedy by sa malo jemne ovzdušňovať prostredie. Silné odvzdušnenie by ale mohlo poter zabiť. Poter bude rásť nerovnomerne, preto ho treba triediť podľa veľkosti. Odporúča sa chovať v jednej nádrži, iba jedného samca, pretože samčeky sú medzi sebou veľmi bojovné. Poter iných rýb považujú za korisť.

 

Pri chove sa vyžaduje stála filtrácia vody, pokiaľ sa však nádrž pravidelne čistí, tak filtrácia nie je potrebná. Každopádne je potrebné aby tento druh ryby bol chovaný v čistej vode, pretože pokiaľ to nedodržíme, môže sa stať, že jej splesnú plutvy. Samček stavia pre svojich potomkov vždy penové hniezdo. Samčeky tiež reagujú na svoj odraz a dosť často sa sami pred sebou predvádzajú. Umiestniť však zrkadlo do akvária sa neodporúča.

 

Ide o pokojnú rybu, vhodnú do spoločného akvária. Nemožno ju ale spárovať s agresívnymi rybami, ktoré by jej poškodili plutvy. Veľmi dobre sa cítia v husto zarastenej nádrži, kde je veľa možností úkrytu. Plávajúce rastliny sú veľmi vhodné. Ideálny vodný stĺpec je tak 30 cm.

 

Betta splendens potrebuje prístup k vodnej hladine, inak by sa udusila. Nadychuje sa totižto nad hladinou. Interval nádychu je zhruba 2 – 20 minút podľa toho koľko kyslíku je vo vode. Vzduch mimo akvária, musí mať minimálne takú teplotu ako voda v akváriu, poprípade môže byť teplejší. V inom prípade by hrozilo prechladnutie a úhyn.

 

Základné Druhy

 

Shorttail (ST) okrúhla plutva, prírodná forma

Veiltail (VT) najčastejší, má rovný koniec chvosta

Halfmoon (HM) plutva 180 stupňov

Deltail (DT) plutva má tvar trojuholníka a je širšia

Doubletail (DT) vyšľachtená forma

Crowntail (CT) presahujúce lúče plutiev

Plakať (PK) kombinácie variant

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Laššáková po voľbách podpísala milióny z eurofondov

Ministerstvo rozdalo viac ako 42 miliónov eur.

Ako sa koronavírus šíri na Slovensku (mapa)

Údaje pochádzajú z Národného centra zdravotníckych informácií.


Už ste čítali?